Kategooria : Restoran nõuanded

6 Artiklid

Restorani avamine on väga keeruline protsess ja see ei ole asi, millele saaks kergekäeliselt läheneda. Sul läheb vaja partnereid, äriplaani, kapitali ja head asukohta. Pealegi on restoraniäri väga konkurentsitihe sektor. Oled sa kunagi mõelnud selle peale, kui palju restorane on suletud ja avatud viimastel aegadel? Päris palju! See on muutunud nii sagedaks, et mõned isegi naeravad ja ütlevad, et hea restorani märk on see, kui kohta ei panda esimese aasta jooksul kinni. Loomulikult oleneb kõik asukohast. Tallinnas ei pruugi restoranid nii kiiresti vahetuda kui New Yorgis, ent sellegipoolest peab arvestama, et Eesti pealinnaski on viimastel aastatel toimunud mitmeid sulgemisi ja uusi avamisi. Eriti vilgas tegevus käib Kalamaja piirkonnas, kuna see on üks uusi ja arenevaid naabruskondi.

Kui oled plaaninud restorani avada ja lõplikust summast jääb natukene puudu, siis kiirlaenud on efektiivne viis, kuidas lisaraha kähku juurde saada. Kiirlaen on finantsiline vastutus, mistõttu pead enne kiirlaenu võtmist veenduma, et jõuad selle õigeaegselt tagasi maksta. Kui oled kindel, siis pole ühtki põhjust, miks ei võiks kiirlaenu restorani stardipaketi jaoks võtta.

Igal juhul on restorani avamise plaanidega kasulik endalt mitmeid küsimusi küsida. Kui palju ma olen nõus aega sellesse panustama? See pole mitte mingi saladus, et restorani avamise perioodil võivad erinevad tegevused võtta mõnikord aega üle 50-60 tunni nädalas. Samuti peab kogu selle asja käigus tegelema paljude erinevate inimestega. Sa tahad, et sinu restoranis oleksid kõige paremad töötajad, kuid selleks, et saada parimatest parimaid, pead ka ise tasemel olema. Lisaks sellele ei piisa ainult esitatavast kõrgest standardist, vaid sinna juurde on vaja luua ka konkurentsivõimelist palgasüsteemi. Liiga palju leidub neid restoraniomanikke, kes näevad kõiki oma ettekandjaid ainult odava töö tegijatena, keda saab kiiresti välja vahetada, kui miski ei meeldi. Samas peavad sellised omanikud arvestama tõigaga, et kõik jutud hakkavad ringi liikuma ja peatselt võib see lõppeda sellega, et keegi ei taha enam sinu juurde tööle tulla.

Liikudes tagasi esialgse küsimuse juurde, siis pead kindlasti arvestama vähemalt algusperioodil väga pikkade tööpäevadega. Mõnikord võivad need lausa nii pikaks kujuneda, et sa ei jõuagi koju ja otsustad kuhugi restorani diivanile või pinkidele magama jääda. Pere kõrvalt on sellist asja väga raske teha, kuna perekond nõuab ikkagi rohkem pühendumist, kui ühe restorani täiskohaga avamine lubada saaks. Isegi kui sul pole perekonda, siis pead ikkagi hoolikalt mõtlema, kas sul jätkub piisavalt aega, energiat ja muid ressursse, et jõuaksid selle hetkeni, mil lõigatakse punane lint uste eest lahti ja esimesed kliendid saavad sisse astuda, et maitsvaid roogi nautida.

Restoran võtab pärast avamist samuti väga palju aega, nii et selleks pead täielikult valmis olema. Sa peaksid enda jaoks läbi mõtlema, kui pikalt oleksid üldse valmis restorani juhtimisele pühenduma. Paljud omanikud taanduvad aja möödudes tahaplaanile, palgates kellegi teise restorani juhtima. Sellel on omad head ja vead. Plussidena saab tuua välja selle, et juhid võtavad kõik administratiivsed ülesanded enda peale, mis vabastab sinu igapäevases elus palju vaba aega. Miinuseks on aga see, et juht on võrdlemisi autonoomne ja sa ei saa iga otsuse tegemise juures olla. See võib tekitada olukordi, kus sa tunned kibestumust, kuna sa ise oleksid mingeid otsuseid täiesti teistmoodi teinud.

Igal juhul on restorani pidamine ettevõtmine, mida tasub korra elus ette võtta. Ole valmis pikkadeks tööpäevadeks, suureks ajaliseks kulutuseks ja sadadeks rahulolevateks nägudeks, kes sinu restoranist pärast mõnusat einet lahkuvad!

Alati on kasulik mõelda oma tavalisest kogemusest sügavamalt, kui käia väljas söömas, sest hiljem aitab see restorane valides paremaid valikuid teha. Mõtle selle peale, miks on ikkagi ühes söögikohas mõnusam olla, kui teised toidukohad kõrvale võrdluseks välja panna. Mis teeb ühest heast restorani disainist suurepärase lõpliku koosluse? Järgnevalt teeme blogipostituses põhilised hea restoranikogemuse alussambad selgeks, et oleksid teadlikum ja saaksid välja sööma minnes edukamaid valikuid teha.

Valguse intensiivsus

Kui ere või pime on restoranis? See mõjutab toiduvälimust, inimeste enesetunnet ja isegi seda, kui avatult nad ennast lauas kaaslastega vesteldes tunnevad. Heas restoranis mõeldakse valgustuse peale väga hoolikalt, et pakkuda võimalikult kompleksset ja tulemuslikku lahendust, mis aitaks iga roa parima külje välja tuua. Näiteks võib tuua võrdluseks riietuskabiinide ja avalike käimlate valgustuse. Mõlemates ruumides näeb peegelpilt peeglitest pigem ebaatraktiivne välja. Restoranis ei tegele külalised küll peeglisse vaatamisega, aga siiski on toit meie karmi hinnangu all ja kui see näeb ebaatraktiivne välja, siis on see suureks miinuseks nii disaineritele kui köögis tegutsevatele kokkadele. Eriti ebaaus on see kokkade suhtes, kuna nad võivad teha täiesti maitsvaid toite, aga kui need näevad söögi- ja teenindussaalis halvad välja, siis ei saa nad enam seda kontrollida.

Akustika

Akustika on restoranide disainimise juures meeletult oluline osa. Nimelt sa tahad, et muusika oleks just õige kõlaga ja kõikide inimeste eraviisilised jutuajamised ei jõuaks sinu lauda ning ei hakkaks sinu või kaaslase mõnusat olemist tüütama. Seepärast teevad heade restoranide disainerid akustikaga mitmeid katseid ja proovivad leida parima tasakaalu muusika levimise ning privaatsuse säilitamise vahel.

Muusika

Raadio või CD? Või üldse veebipõhine aplikatsioon, mille abil restoran muusikaga täita? Pealegi on meedium ainult üks väiksemaid küsimusi muusika laskmise juures. Palju olulisem on see, millist muusikat konkreetselt üldse laskma hakata. Igasugused žanrid ei pruugi vaiksema ja rahulikuma restorani miljöösse üldse sobida. Mitte keegi ei tahaks kuulata mürtsuvat rokkmuusikat, kui nad on just hetk tagasi nautimas suus sulavat kreemist brüleed.

Värvipsühholoogia

Õige värvivalik võib terve restorani külastuskogemuse uuele tasemel viia, kuid värvipsühholoogia põhimõtete unustamine võib tähendada täielikku katastroofi. Värvid peavad täielikult kokku minema restorani külastajatega ootustega toidu, interjööri ja atmosfääri osas. Kui värvid on liiga intensiivsed või vastupidiselt liialt laialivalguvad, siis võib see lõppeda korraliku ebaõnnestumisega. Kindlasti valivad heade restoranide omanikud endale disainerid, kes on kursis värvigammade valimise ja rakendamisega toidukohtade interjöörides.

Lõhn

Lõhn on samuti oluline faktor, mida peab kliendikogemuse juures arvestama. Mõned restoranid lasevad köögist pärinevad toidulõhnad vabalt ruumides ringi liikuma, ent teised jällegi hoiavad toidulõhnu täielikult teistest ruumidest eemal, seejuures rakendades keerulisi ventilatsioonisüsteeme. Mõningad luksuslikud restoranid panustavad lõhnaõlidesse ja essentsidesse, mida õrnalt söögiruumidesse iga natukese aja tagant piserdatakse.

Restorane avatakse ja suletakse pidevalt ning kogu aeg proovivad uued, alles oma kätt proovivad omanikud teha midagi paremini ja teistmoodi. Siiski ühendab viimaste aastate restoranide stiile mingid ühised tunnusjooned, mis hakkavad ühte toidukohta teistega võrreldes aina enam silma. Ilmselt mängib siin rolli sotsiaalse kopeerimise nähtus: nähakse midagi, mis meeldib ja on edukas ning üritatakse seepeale seda kohe ka järgi teha. Vaatame lähemalt erinevaid iseloomulikke asju viimasel ajal avatud restoranide juures. Ehk oled isegi neid sarnasusi millalgi märganud?

Muide, kui plaanid lähiajal kallimaga restorani minna, aga rahast jääb puudu, siis kiirlaenud on kõige mugavam viis väikeseks rahasüstiks. Enne iga kiirlaenu võtmist veendu, et saad õigel ajal raha tagasi maksta. Kui see tingimus on täidetud, siis kiirlaenud on parim viis väikeste unistuste ellu viimiseks. Kiirlaenu taodeldes saad rahasumma kiiresti kätte, mis on oluliseks eeliseks tavalise ja pikaajaliste pangalaenude ees, mille puhul peab ainuüksi kinnitust mõnikord väga pikalt ootama.

Restorani nimi ei pruugi alati ära öelda, millist toitu seal kohas tegelikult pakutakse. Pizza Roma, Must Kaaviar ja Lõbus Lobster ütlevad kõik konkreetselt ära, millega võiks täpsemalt tegu olla, sest sa saad juba nimest hakata osaliselt menüü sisu tuletama. Aga kui restorani nimi on Pärdik, Viimane Vagun või Saraater, siis pole enam midagi teha, vaid pead ikkagi kodulehelt üles otsima info hinnakirja ja pakutava roogade kohta. Keegi pole päris kindel, kust see trend alguse on saanud. Igatahes leidub Tallinnaski mitmeid restorane, mille puhul pole võimalik ainuüksi nimest midagi aru saada: Dominic, Mix ja Noa Restoran. Ikka peab täpsemaks aru saamiseks kodulehel ringi vaatama või pimedas usus koha peale kooserdama, et juba restoranis endas avastada menüü hiilgavaid (või mitte nii säravaid) saladusi.

Samuti pole keegi kindel, kust ikkagi järgnev trend alguse on saanud. Igatahes on muutunud väga populaarseks restoranid, kus on sisedisainis kasutatud telliskivist seina, mis on pealt tapeedi või krohviga katmata. Avatud telliskiviseinad on muutunud nii populaarseks, et mõnikord võib suuremates maailma linnades jalutada järjest kolme erinevasse toidukohta sisse ja kõik kasutavad seda sama lahendust. Igav? Võib-olla, aga rahvale on see väga meelepärane, kuna see on praegu üks valdavaid sisekujunduslikke trende.

Taaskasutus on praegu toidukohtade sisustamisel väga-väga kuum teema. Aina enam ja jälle on näha seda, kuidas toolid ja lauad ei sobi teoreetiliselt klassikaliste disaini põhimõtete järgi kokku, kuna need on erinevatelt täikadelt ja taaskasutuskeskustest kokku ostetud. Samas ei kliendid ei kurda, kuna sellise tegevuse läbi on keskkond natuke rohkem hoitud ja vähem puid maha võetud. Teise külje pealt võib see mõnikord ebamugavusi valmistada, kuna laud ja toolid võivad olla vägagi erineva kõrgusega. Selle tulemusel võib klientide kogemus veidi kannatada saada.

Menüüd on niivõrd tihti tehtud ebatavalisteks. Need võivad olla tee sees ligunenud, mõnest kohast põlenud või hoopiski niisama mustaks tehtud. Eesmärk pole loomulikult räpasus (ja need polegi mustad selles mõistes), vaid pigem proovitakse traditsioonilistest ja kena välimusega menüü lahendustest mööda vaadata, et saaks hoopiski teistmoodi lahendusi proovida ja katsetada. Samamoodi tehakse ka mitmete menüüs olevate toiduainetega, näiteks pakutakse “dekonstrueeritud” magustoite, mis teiste sõnadega tähendab juustukoogi puhul hunnikut kreemjuustu koos värskete maasikatega. Mõnele meeldib, teistele tundub see kohutav!

Kellele ei meeldiks süüa maitsvaid, mahlaseid ja kergelt krõbeda saiaga hamburgereid? Nüüd on Tallinnas avatud aina enam burgerirestorane, kus serveeritakse gurmeeburgereid. Teisisõnu on nende burgerite pihvid valmistatud koha peal, kastmed on käsitsi kokku segatud ja tihti pole salat pärit Hispaaniast, vaid kuskilt restorani lähedal asuvalt turult. Jah, inimestele lähevad uue põlvkonna burgerirestoranid väga peale, kuna need pakuvad McDonaldsite ja Hesburgeritega võrreldes tunduvalt tervislikumat sööki, sest kõik pole tehtud mitme kuu vanusest toorainest, mis on kuskil maailma teises otsas ära külmutatud ja siis veoautodega Baltimaadesse sõidutatud. Selles blogipostituses teeme pisikese ülevaate, kuidas valida võimalikult efektiivselt endale burgerirestorani, kuhu järgmisena sööma minna. Vahet ei ole, kas plaanid minna “kotletisaia” sööma Eestisse või välismaale, need soovitused kehtivad sõltumatult valuutast või ajatsoonist. Head isu, seltsilised!

Laste toidud!

Kui lähed koos suurema perega burgerirestorani väisama, siis on väga tähtis, et sellel kohal oleks olemas lastemenüü koos vastavate toitudega. Oleks täiesti naljakas ja veider oodata, et lapsed sööksid ära seitse eurot maksva ning hiiglasuure veiseburgeri koos õli sees praetud sibula ja Cheddar juustuga. Pigem tahavad lapsed natuke vähem tugevamate maitsetega toite ja pisikesema portsjoni kaupa. Kindlasti uuri enne perega sööma minekut, kas sinu välja valitud burgerikohas antakse ikka lastele nendele sobivaid toite. Kui mitte, siis hääleta oma rahakotiga ja mine kuhugi mujale sööma!

Salatid!

Salatite olemasolu menüüs on väga tähtis, kuna burgerile on parim tasakaalustav toit salat. Need ei pea olema suured segasalatid nagu Nizza salat või Caesari salat. Pigem võiks olla tegu võimalikult lihtsalt ja kergete salatitega, mille eesmärk oleks liha ja juustu kogust veidi tasakaalustada. Näiteks sobib väga hästi kõige kergem tomatitest, kurkidest ja lehtsalatitest kokku keevitatud roheline segasalat. Kui salateid menüüs pole, siis jääb põhiline roog liiga raskeks. Pealegi on inimesed muutunud terviseteadlikumaks ja salat on kohe kindlasti üks tervislikumaid lisandeid, mida on üldse võimalik suurte burgerite juurde lisada. McDonaldsis pole muidugi salatit vaja, kuna tegelikult on sealsed burgerid üsna väikese mõõduga, kui panna joonele näiteks mõne restorani suurte gurmeeburgeritega.

Tšilli!

Mõnele inimesele meeldib väga vürtsikas burger, kuid samas leidub neidki, kes ei taha tšillit ja teisi teravaid vürtse kaugeltki näha. Sellepärast pannakse vähestesse burgeritesse kohe alguses vaikimisi tšillit sisse. Kui oled aga teravamate burgerite austaja, siis pead kindlasti enne söögikohta minemist veenduma, et seal ikkagi pakutakse vürtsikamaid burgereid või siis on vähemalt võimalus ise tšillit koos teiste vängete vürtsidega topsist juurde lisada. Enne pole ju toiduga tegemist, kui see korralikult suud põlema ei pane!

Lisasnäkid!

Täiendavate snäkkide olemasolu nii-nii oluline, kuna need annavad vaheldust burgeri söömisele. Friikartulid on loomulikult tüüpiline valik, kuid peale nende peaks ühes korralikus burgerikohas veelgi asju olema. Näiteks võiks pakkumisel olla sibularõngaid ja mundris kartuleid. Kui lisasnäkkide valik on kesine, siis parem jäta see burgerirestoran vahele ja otsi mõni parem, kus sa ei pea kogu oma raha kulutama ainult pihvidele ja saiadele. Midagi muud läheb ju veel vaja, muidu jääb üksluiseks kogu see sööma minek!

Keegi ei taha ju kellelegi halba teha, aga kui see nii on, siis miks käitud restoranis nii ebameeldivalt? Selles blogipostituses anname erinevaid nõuandeid, kuidas garanteerida selle, et ettekandjad jääksid sinu külaskäiguga sama hästi rahule nagu sulle meeldis restorani toit ja sealne teenindus. Vaatame asja lähemalt!

Teenindajale ei meeldi, kui sa ignoreerid teda täielikult. See pole mingi sketš, kui inimesed istuvad restoranis lauas ja teenindaja peab tegema mitu korda märkuseid, et saada tähelepanu. Mõnikord hakkavad inimesed tülitsema, teenindaja tuleb lauda ja siis ignoreeritakse teda täielikult. “Kuss, meil on siin väike kana kitkuda praegu, Maria, kuidas sa said seda teha,” ahhetab üks lauas istuv klient ja pöörab kohe pea teenindaja suunast ära. Sellised situatsioonid on restoranis lausa toksilised, sest need häirivad nii teisi külastajaid kui ettekandjaid. Alati ei pruugi see tuleneda mingist konfliktist. Mõnikord ei saa inimesed lihtsalt sellest aru, et restorani tullakse sööma ja toitu tellima, mitte ennast unustavalt isiklike asjadega tegelema. Kui sul tõesti ongi mingi tähtis asi pooleli, siis telli kasvõi algatuseks üks jook, et sa ei hoiaks lauda niisama kinni. Vastasel juhul ei saa ettekandja täpselt aru, mis põhjusel sa ikkagi oled sinna tulnud. Ehk tahad sa lihtsalt tasuta kohta, kus saaks aega veeta? Restoran pole selleks kohe kindlasti sobilik koht!

Ettekandjaid häirib kohutavalt, kui kliendid tulevad restorani ja hakkavad kõva häälega vaidlema … omavahel! Jah, üks asi on teenindaja suhtes olla õel ja ebaviisakalt vaielda, aga täiesti teise teema moodustavad kõik külastajad, kes omavahel tülitsevad. See paneb teenindaja keerulisse olukorda. Ühest küljest oleks justkui vajalik pakkuda kliendile tema oma privaatruumi ja mitte sinna tungida, ent teise külje pealt peab ettekandja või saaliülem tagama kõikidele klientidele meeldiva kogemuse. Aga ühe meeldiva kliendikogemuse juurde ei käi absoluutselt kraaklevad, kaklevad ja sõimlevad kliendid. Seega, kui tunned, et emotsioonid võivad mõnes restoranis või kohvikus üle keeda, siis säästa kõiki ja lahendada probleemid professionaali abiga.

Niivõrd oluline asi on teenindajale koheselt oma allergiate kohta rääkimine. Kui sa jätad allergiad mainimata, siis ei tea kokk, et ta ei või toidu sisse näiteks maapähklit või sellerit panna. Mõnikord võib toit menüüs näha allergeenivaba, kuid tegelikult on mõnes koostisosas seda ikkagi sees. Sel juhul ei piisa ainult sellest, et sa ise teed otsuse: “Ahhaa, siin pole ju midagi, mis minus allergiat tekitaks.” Sellele lisaks peaksid ikkagi viisakalt teenindajale mainima kõikide oma eelnevate allergiate tekkeaineid. Ettekandja saab köögis seda kokale mainida ja kokk teab juba täpsemalt, kas ja milliseid muudatusi on vaja toidu valmistamise käigus teha. Mitte midagi kohutavamat pole sellest, kui vajalikud asjad jäävad õigel ajal ütlemata ja selle tulemusel hakatakse hoopiski restorani töötajaid süüdistama selles, et nad ei küsinud allergiate kohta. Allergiatest teavitamine on siiski iga kliendi enda vastutus, sest oma tervise eest tuleb ise vastutust võtta!

Kui soovid ettekandjaid restoranis õnnelikuks teha, siis ole nendega alati võimalikult viisakas. Kellelegi ei meeldi ebaviisakad mühkamid, kes jätavad ära teretamise, toidu eest tänamise jne. Korralikus restoranis ei pruugi keegi selle peale midagi teha, aga mõnes väga halvas toidukohas võib seepeale teenindus kõvasti halvemaks muutuda ja isegi kokk võib toiduga midagi halba teha, näiteks rikkuda mingi roog meelega ära jne. See kõlab paranoiliselt, kuid selliseid lugusid on meediast kümnete kaupa läbi käinud. Viisakas klient teeb iga ettekandja ja restorani töötaja rõõmsaks, nii et suu on kohe kõrvuni välja!

Restoranis peaks kõik ju värske ja hea olema, kas pole? Tegelikult räägitakse kuluaarides kohutavatest hügieenistandarditest isegi kõige paremates restoranides, mis on luksushotellide juures või kust käib igal nädalavahetusel sadu inimesi läbi. Tõsi, see ei tulene mitte inimeste pahatahtlikkusest, vaid pigem sellest, et kohati on restorani pidamine vägagi kulukas tegevus. See võib olla tunduvalt kallim võrreldes tavaliste kohvikutega. Kui sul on kohvik, siis pead ainult ühe korra päevas, tavaliselt hommikul, küpsetama saiakesed ja koogid valmis ning ülejäänud päeval tegema klientidele ainult jooke. Restoranis on aga olukord sootuks teistmoodi, sest seal on vaja säilitada mereande, liha, värskeid köögivilju ja muid kergesti riknevaid saadusi. Erinevast situatsioonist tulenevalt tekib palju rohkem riske ebameeldivaks toiduelamuseks. Järgnevalt vaatame lähemalt erinevaid toiduaineid, mida tasuks restorani külastades vältida, et veedetud aeg oleks võimalikult meeldiv ja komplikatsioonidevaba.

Jääsalat

Jääsalat on üks kõige hullemaid asju, mida restoranis toidu valmistamisel kasutatakse. Mõtle selle peale: see koosneb pea 97% veest ja see võib olla turvaliseks sadamaks pisikutele ning bakteritele. Jääsalati vahel on kitsad käigud, kuhu on mustus väga kiiresti tekkima, sest salatipead pestes pole võimalik pisikeste pragude vahelt räpasust välja saada. Sellise salati söömine võib kaasa tuua kõhulahtisust ja muid seedeelundkonna kaebused, sest kiirelt pärast söömist hakkavad pahalased kõhus “oma toimetusi tegema”. Pealegi on tegu niivõrd väikse maksumusega asjaga, nii et igal juhul maksad sa korralikult selle taimega tehtud salateid süües restoranile peale.

Populaarsed toidud

Ole ettevaatlik kiirtoidurestoranides pakutavate menutoitudega, kuna nendega on üks oluline probleem. Nimelt võivad need nii populaarsed olla, et nõudlus on suurem kui töötajate reaalne võimalik toidu valmistamise tempo. Selle tulemusel juhtub sedaviisi, et suur osa toitudest, meie kontekstis burgeritest ja eripärase retsepti järgi tehtud friikartulitest, on juba eelnevalt valmis tehtud. Tegelikult on see isegi ohtlik, kuna need pakitakse ümbrisesse ära, aga seejuures hakkab kohe toit halvemaks minema ja tõuseb oht erinevate toidu kaudu nakkuvate haiguste saamiseks. Ole ettevaatlik!

Seisnud vesi

Kui vesi on kaua aega seisnud, siis võib see muutuda tõeliseks pillerkaariks kõikidele ohtlikele bakteritele. Veekeetjad on leiutatud põhjusega, aga restoranidel pole tihti aega vett keeta, kuna see nõuaks lisaaja võtmist. Tihti on köögis nii kiire, et kokkadel pole aega isegi põhilisi toite valmistada.

Soolapähklid

See on probleem rohkem pubides ja baarides kui restoranides, aga vajab siiski lahti rääkimist. Kul leiad oma laualt pähklisegu, mis on väikesesse klaasist anumasse asetatud, siis ole teadlik, et neid segusid ei vahetata pärast iga klienti. See on sama nagu võõra inimese käest pähkleid nokkida ja neid ära süüa! Isegi kõige tugevama immuunsüsteemiga inimestele võib selliste pähklite söömine parajaid vaevusi esile kutsuda. Parem karta, kui kahetseda!

PAGE TOP